بهترین نرم افزارهای آموزش آنلاین چه ویژگی‌هایی دارند؟

بهترین نرم افزارهای آموزش آنلاین چه ویژگی‌هایی دارند؟

زندگی بشر پس از دسترسی به تکنولوژی جدید و اینترنت سرتاسر دستخوش تغییرات شد تا جایی که بسیاری از ما  ادامه کسب‌وکار و رفاه خود را در گروی بقای نرم افزارها، وب‌سایت‌ها و سایر بسترهای اینترنتی می‌دانیم در این‌ بین یادگیری نیز با بهترین نرم افزار آموزش آنلاین، پلی به این سمت کشیده است تا در همین لحظه که شما مشغول خواندن این خط هستید، تمام و کمال فرایند آموزش در تسلط فضای مجازی باشد.

ما در مقابل چالش‌هایی برای این سبک جدید آموزش، قرار گرفتیم در مقاله پنج نرم افزار برتر آموزش آنلاین و مقایسه نرم افزار برتر جلسات آنلاین به بررسی برخی چالش ها پرداختم و به انتخاب نهایی برای بهترین نرم افزار آموزش آنلاین رسیدیم.

 

ویژگی های نرم افزار آموزش مجازی

اما ویژگی‌های بهترین نرم افزار آموزشی چیست؟

آموزش در دنیای بدون محدودیت (آموزش آنلاین)

امروزه هر کودکی از سن کم استفاده از موبایل و یا تبلت های متصل به دنیای نامحدود اینترنت  را از بزرگ‌ترهای خود آموزش می‌بیند و  گاهی در استفاده از این بستر از آنها جلو می‌زند.فعالان حوزه دیجیتال با تحلیل و بررسی این رفتار به فکر استفاده از اینترنت و نرم افزارها در صنعت آموزش‌وپرورش افتادند  تا با استفاده از روش‌هایی، آموزش آنلاین در فضای دیجیتال شروع شود.

استفاده از بلاگ ها ( Blog ) سامانه تولید و مدیریت محتوا (CMS) و سامانه‌های مدیریت آموزش  (LMS)  در  تولید و تدوین محتوا به کمک مؤسسات و مدرسین آمد و امکان برگزاری دوره‌های آموزشی از راه دور و غیرحضوری را برای مخاطبین، تحت عنوان دوره‌های آموزش مجازی  digital learning دوره‌های آموزشی الکترونیکی E learning  و دوره‌های همگانی درون-خطی آزاد MOOC  ها به وجود آورد.

 

سیستم های آموزش آنلاین

کاملاً بدیهی است، اقدام به فعل آموزش آنلاین بدون همراهی پلتفرم‌های مربوط، ممکن و قابل‌اجرا نخواهد بود.

پلتفرم آموزش آنلاین چیست؟

نرم افزار آموزش آنلاین (Online training software) یک ابزار دیجیتالی است که یک شرکت، سازمان یا فرد برای ایجاد محتوای آموزشی و تجربیات آنلاین از آن استفاده می‌کند. از برخی جهات،  Online training software یک اصطلاح چتری است که شامل زیرمجموعه‌های متعددی از نرم افزارهای یادگیری تخصصی است.

این سیستم‌ها به تفکیک نرم افزارها و سخت‌افزار لازم و اتصال به سرورها، رویدادهای آنلاین سفارشی برگزار می‌کنند.

هر زیرمجموعه از نرم افزار eLearning تخصص‌ها یا ویژگی‌های منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهد. اما یک ویژگی مشترک همه آنها توانایی  در ایجاد یا توزیع محتوا و تجربیات یادگیری آنلاین است.

در حال حاضر استاندارد صنعت برای یادگیری، مدل نرم افزار به‌عنوان سرویس (SaaS) است که عملکرد و انعطاف‌پذیری بالاتری را ارائه می‌دهد و می‌تواند در لیست برترین پلتفرم های تدریس برای انتخاب، قرار گیرد.

هنگام تحقیق در مورد ، بهترین نرم‌ افزار آموزش آنلاین احتمالاً با ده‌ها مترادف این اصطلاح برخورد خواهید کرد. اینها شامل چند مورد است:

 • سیستم مدیریت یادگیری
 • سیستم آموزش آنلاین
 • ابزارهای نوشتن محتوا
 • طراحی آموزشی دیجیتال
 • نرم افزار یادگیری دیجیتال
 • ابزار طراحی آموزشی
 • بستر آموزشی آنلاین برای مشاغل
 • بسترهای آموزشی یادگیری
 • Learning management system
 • Online training system
 • Content authoring tools
 • Digital instructional design
 • Digital learning software
 • Instructional design tools
 • Online training platform for business
 • Learning experience platforms

ویژگی بهترین نرم افزار آموزش آنلاین

باوجود چنین طیف گسترده‌ای از سیستم‌عامل یادگیری آنلاین، ممکن است تصمیم‌گیری برای سازمان‌ها برای آنها دشوار باشد. شما با هر جستجو برای یکی از عبارات بالا با پیشنهادهای زیادی برای انتخاب بستر آموزشی، توسط نرم افزارها مواجه می‌شوید. بنابراین لازم است ویژگی‌های اصلی یک نرم افزار ایده ال برای آموزش را بشناسید تا بتوانید بهترین بستر آموزش مجازی را انتخاب کنید.

کلاس غیر حضوری

کاربرپسند

بستر یادگیری در بهترین نرم افزارهای آموزش آنلاین باید با در نظر گرفتن تجربه  ی فراگیر (کاربر) طراحی شود. فراگیران شما باید بتوانند به‌سرعت از طریق یک مرحله به سیستم وارد شوند، به‌راحتی در سراسر سایت حرکت کرده، منابع یادگیری مربوطه را تنها در چند کلیک بیابند و در تمام مراحل مشارکت داشته باشند. وقتی در نظر می‌گیرید که کدام پلتفرم آموزشی برای شما مناسب‌تر است، از یک پلتفرم به‌عنوان یک کاربر کاملاً جدید استفاده کنید و ببینید چگونه سریع و آسان می‌توانید آنچه را که نیاز دارید بیابید و به آن دسترسی پیدا کنید.

طراحی تعاملی

همه یادگیری‌ها در ساعات کاری و روی میز کار انجام نمی‌شود، بنابراین بستر یادگیری شما باید دارای یک طراحی پاسخگو باشد که علم آموزان را قادر سازد در هر زمان و از هر دستگاهی وارد سیستم شوند. این امر در مورد منابع یادگیری درون پلتفرم نیز صادق است، بنابراین ازا این مهم اطمینان حاصل کنید و قبل از تصمیم‌گیری، پاسخگویی پلتفرم و هرگونه محتوای از پیش بارگذاری شده در آن را آزمایش کنید.

نرم افزار آموزش آنلاین دانشیار با تکیه‌بر کلودهاست اختصاصی خود این امکان را برای شما فراهم می‌کند که با هر دستگاه و سیستم‌عامل، تحت وب فعالیت باکیفیت خود را  داشته باشید اگرچه این نرم افزار، اپلیکیشن تخصصی خود را نیز دارد.

یادگیری الکترونیکی

مدیریت و گزارش دهی آسان و مؤثر

مزیت اصلی برای شما مدیران در انتخاب بهترین نرم افزار آموزش آنلاین این است که می‌توانید به‌سرعت، به‌آسانی و به‌طور مداوم اطلاعات کاربران و محتوا را در سیستم بارگذاری کنید، نقش‌ها و سطوح دسترسی را مدیریت کرده و نحوه استفاده کاربران از این پلتفرم و کارهایی که با یادگیری انجام می‌دهند را گزارش دهید و در نهایت طبق سیاست های مدیریتی خود از عملکرد L&D اطمینان حاصل کنید.

کاملاً مستند و توسعه‌پذیر

نکته مهمی که باید برای انتخاب بهترین نرم‌ افزار آموزش آنلاین  مشخص شود این است که این پلتفرم بتواند ازنظر تعداد کاربران و قابلیت‌ها افزایش یابد، بنابراین در مورد نقشه راه توسعه آنها بپرسید تا در مورد نحوه عملکرد این پلتفرم در آینده بیشتر بدانید. علاوه بر این به‌احتمال‌زیاد نرم افزارهای دیگری دارید که بستر یادگیری جدید شما باید با آنها ادغام شود مانند CRM یا پایگاه داده مدیریت بنابراین مهم است که بستر یادگیری شما بتواند با سیستم‌های موجود “صحبت” کند تا در هزینه‌های اضافی صرفه‌جویی کند. انتقال منابع از یک پلت فرم به پلت فرم دیگر در حالی اتفاق می‌افتد که هر سیستم آموزشی هنگام خرید با تمام سیستم موجود شما ادغام شود. اطمینان از این‌که دارای رابط برنامه کاملاً مستند (API) است به این معنی است که می‌توانید به‌طور مؤثر این سیستم را با هر سیستم موردنیاز به‌طور کامل ادغام کنید. بنابراین اگر نرم افزار انتخابی شما در کنار یک درون‌مایه توسعه‌دهنده قرار دارد خیال شما راحت است.این ویژگی در نرم افزار آموزش آنلاین دانشیار همراه با گروه تخصصی توسعه‌دهنده داخلی، برای انتخاب بهتر وجود دارد.

تحمل‌پذیری بالا

فرض کنید برای یک رویداد مجازی شما مجبور به برگزاری ۵۰۰ کلاس هستید که در هر کلاس حداقل ۴۰ فراگیر وارد می‌شوند.

در این شرایط چقدر به تحمل‌پذیری پلتفرم ارائه‌دهنده آموزش خود، اعتماد دارید؟ با افزودن تعداد کاربر بالا، سرعت سایت چگونه در استاندارد خود باقی بماند؟

یکی دیگر از مهم‌ترین ویزگی های بهترین نرم افزار آموزش انلاین، تحمل پذیری بالا است.

ورود همزمان ۲۰٬۰۰۰ کاربر در کلاس‌های مختلف یکی از بزرگ‌ترین ویژگی‌های نرم افزار دانشیار است. همچنین باوجود سرویس کلاسترینگ امکان قطعی سرورها و تداخل سرعت به‌هیچ‌عنوان وجود ندارد.

آموزش مجازی در ایران

 درنهایت

مقیاس‌پذیر بودن یک بستر آموزشی که برای هر یک از نیازهای فعلی و آینده شما به‌عنوان یک سازمان، بسیار چالش‌برانگیز است بنابراین در ابتدا به دنبال کفش شیشه‌ای خود نباشید!! 

شما می‌خواهید با ارائه‌دهنده ای همکاری کنید که بتواند با شما رشد کند. بنابراین قبل از تصمیم نهایی خود، سؤال بپرسید و بررسی کنید. بسیار مهم است که با رشد سازمان و توسعه فراگیران، بتوانید نیازهای فعلی و آینده آنها را پشتیبانی کنید.

بنابراین نادیده گرفتن سروصدا های تبلیغاتی و تمرکز بر این چند مورد ضروری به شما کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را برای بستر یادگیری آنلاین بگیرید.

اگرچه در این بین نرم افزار امن آموزش آنلاین دانشیار، با بیش از پنجاه هزار رویداد و آموزش دانشگاهی و همچنین از نظر مدیران و فراگیران انتخاب کامل تری برای بهترین، نرم افزار آموزش آنلاین خواهد بود. دانشیار علاوه بر موارد گفته شده در جامعیت برای تمامی نیاز های یک رویداد آموزشی قرار دارد تا شما، هم زمان فرایند آموزش و آزمون را باهم داشته باشید.

از دموی رایگان دانشیار استفاده کنید.

1 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.